Sociálne siete

Cestovanie

Najstarší hotel vo Vysokých Tatrách z roku 1876 ponúka fascinujúci príbeh a zážitkové pobyty

Oddych v Tatrách môže mať rôzne podoby – od sladkého ničnerobenia až po vysokohorskú turistiku.

Zverejnené:

Upravené: 12. júna 2021 o 12:53

341

Villa Dr. Szontagh, zdroj: Amazing Places

REKLAMA

BRATISLAVA – Tatry sú univerzálnym miestom pre turistov, milovníkov cyklistiky či hubárčenia, rodiny s deťmi, ale i páry. Tatry ocenia gurmáni vďaka širokej ponuke skvelých reštaurácií, golfoví nadšenci, ale tiež tí, ktorí vyhľadávajú aj nejaký ten adrenalín. Široký výber hotelov, penziónov a ubytovacích zariadení  a k tomu dokonalé wellness, procedúry a masáže. Tatry sú proste istota, kde sa stále niečo deje, ale zároveň ponúkajú miestečka, kde sa dá úplne vypnúť od ruchu mesta a kde môžete byť chvíľu spojení s prírodou.

Keď už spomíname miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, tak dnes sa zastavíme v Novom Smokovci…konkrétne v najstaršom hoteli vo Vysokých Tatrách. Hotel, ktorý napriek rekonštrukcii s citlivo zapracovanými modernými prvkami dýcha históriou. Villa Dr. Szontagh  z roku 1876 si zachovala svoje čaro z minulosti. Dnešní majitelia sa držali myšlienky vrátiť legendárny štandard liečebného vysokohorského strediska so službami svetovej úrovne naspäť do súčasnosti. Elegancia sa tu snúbi s príjemným prostredím a nádhernou prírodou.

Malý hotel s veľkým srdcom

Malý hotel s veľkým srdcom – tak opisujú svoj hotel majitelia Katarína a Marcin. „Ku každému hosťovi pristupujeme individuálne,“ hovoria. A tak si tu na svoje prídu nielen tí, ktorí hľadajú starú-dobrú klasiku, ale nemôžu chýbať aj tematické pobyty či pobyty na mieru. Pýtate sa, čo také netradičné vás tu môže prekvapiť?

villa drz szontagh jedlo

zdroj: www.villaszontagh.com

Čo tak pobyt s výletom za tatranskými medveďmi alebo pobyt pre horo-milovníkov.

Degustačný večer v sprievode profesionálneho someliéra, golfový balíček opäť šitý na mieru, ekologický pobyt a horské túry s e-bikom, jóga víkend alebo 7-dňový pobyt pre nadšencov športových zážitkov v horách – to všetko sa tu dá zažiť v malom boutique hoteli s bohatou historickou tradíciou.

Izby sú navrhnuté tak, aby zaistili maximum pohodlia a komfortu a zároveň ponúkli dostatočnú flexibilitu pri výbere. S dôrazom na domácu, lokálnu remeselnú kvalitu sú vyšperkované tie najmenšie detaily – presne na tých, na ktorých vždy záleží.

Komorná atmosféra wellnessu je presne to, čo človek po náročnom dni na horách potrebuje. Samozrejmosťou je jacuzzi, fínska sauna či oddychová miestnosť s krbom.

Historické okienko

Keď už skloňujeme slovíčko história, tak poďme sa pozrieť, ako vznikol samotný hotel.

Nový Smokovec založil  Dr. Mikuláš Szontagh starší ešte v roku 1876. Bolo to hneď po tom, čo bolo postavené a 1. júla do prevádzky uvedené prvé Szontaghove sanatórium. Hlavnou terapeutickou zložkou bola celoročná klimatická liečba tuberkulózy a respiračných chorôb vo vysokohorskom prostredí. Sanatórium prosperovalo, čo následne viedlo  k rastu liečebných zariadení Nového Smokovca. A tak v roku 1899 vytváralo komplex liečebnej osady 26 budov a 12 rodinných letohrádkov. Villa majiteľa stála na západe liečebného areálu.

Po otcovi prebral „žezlo“ syn. Mikuláš Szontagh mladší pokračoval v otcových šľapajách. V roku 1914 rozšíril vilu na terajšiu „Villu Dr. Szontagh“.  Keďže Európu výrazne zasiahla tuberkulóza, tak bol to on, kto sa zaslúžil o rozvoj Nového Smokovca a výstavby liečební. Po druhej svetovej vojne bola villa známa ako hotel Tokajík.

Manželka syna Dr. Szontagha mladšieho Anna-Katarína Szontahová, ktorá žila v Mníchove, sa v roku 1991 rozhodla prísť do Tatier a zostala tu až do svojej smrti v roku 2005. O pomiatku Szontaghovcov sa s rodinou Vrábelovou starala až do konca.  A dnes sa o bohatý odkaz Szontaghovcov stará druhá generácia rodiny Vrábelovej (Katarína a Marcin Maj s rodinou).

villa dr szontagh

Archívne foto, zdroj: www.villaszontagh.com

Vedeli ste, že…

  • Szontaghove sanatórium bola prvá špecializovaná liečebňa tuberkulózy na celom území Uhorska?
  • Pri stavbe prvého szontaghoveho sanatória vykopali robotníci rímsku mincu z druhého storočia s portrétom Marka Aurélia? Strieborniak dosvedčoval, že dávni tatranskí hutníci mali styk s rímskymi kupcami.
  • Mikuláš Szontagh st. mal tuberzkulózu? Vyliečil sa práve vo Vysokých Tatrách sa vyliečil, meteorologické pozorovania a vplyv podnebia vykonával na vlastnom organizme.
Kto bol Dr. Szontagh starší?

Pochádzal z Dolného Kubína a počas svojej kariéry nepôsobil len v Tatrách, ale aj v zahraničí – napríklad  v prímorských i horských kúpeľoch v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, najmä však v talianskom Merane a vo švajčiarskom Davose.

Zdroj: AMAZING PLACES, Villa Dr. Szontagh  

REKLAMA

Vyštudovala žurnalistiku. Začínala písaním cestopisných reportáží, krátko na to editovala články, neskôr prešla na tri roky do tlačovej agentúry. Viedla tiež redakciu Učiteľských novín. Medzitým si stihla vyskúšať aj hovorcovskú stoličku, keď komunikovala za cestných dopravcov na Slovensku. Počas uplynulých rokov svoje skúsenosti pretavila do rôznych činností v oblasti žurnalistiky, médií, PR a marketingu. Aktívne píše na rôzne témy, sú to najmä rozhovory, reportáže a cestopisy.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA