Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka Čaputová pod paľbou kritiky zo strany opozície?

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2022 o 9:16

604

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Na prezidentku Zuzanu Čaputovú sa za posledné dni zvalila vlna kritiky.

Potom, čo predstavila svoju „interpretačnú doložku“, ktorou sa snaží zmierniť napätie okolo dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA, sa množia názory, že tým len pomohla opozícii šíriacej konšpirácie o prítomnosti americkej armády na slovenskom území.

„Obrannú zmluvu s USA považujem za štandardný spôsob zlepšenia obrannej spolupráce s našimi partnermi, a preto ju podporujem,“ napísala minulý týždeň prezidentka na svoj instagramový účet.

Hovorila o návrhu dohody, ktorú schválila vláda premiéra Eduarda Hegera. Americkí vojaci by vďaka nej mohli využívať infraštruktúru dvoch vojenských letísk v krajine a Bratislava by získala vyše 100 miliónov dolárov na ich modernizáciu.

Okolo obrannej dohody sa v krajine strhla búrlivá debata a predovšetkým opozícia ju hlasno kritizovala. Expremiér a šéf strany Smer-SD Robert Fico napríklad vyhlásil, že je zmluva pre Slovensko nevýhodná a že narúša zvrchovanosť a suverenitu štátu.

ČAPUTOVÁ: Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v prípade Mečiarových amnestii je prelomové

Témy sa chopili aj politici vrátane extrémistu Mariana Kotlebu a bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka. Dohoda pritom nie je nová a pripravovali ju už minulé vlády, ktorým dominoval práve Fico.

Súčasný predseda vlády Heger potom konšpiroval o príchode amerických vojsk – objavovali sa aj prímery k okupácii – vyvracal. Minister zahraničia Ivan Korčok povedal, že Fico od začiatku klame. Do tejto atmosféry vstúpila Čaputová.

Tá zdôraznila, že dohoda prispeje k obranyschopnosti slovenského územia a posilní suverenitu štátu. „Takú zmluvu má podpísanú dvadsaťtri z tridsiatich krajín NATO, vrátane našich susedov Maďarska a Poľska,“ podotkla.

„Vo verejnej diskusii sú aj hlasy, ktoré s ňou spájajú obavy, časť ľudí ju odmieta a iná časť ju politicky zneužíva. Myslím si, že širšiemu prijatiu zmluvy by pomohlo, keby niektoré jej ustanovenia boli formulované spôsobom, ktorý by nevzbudzoval nedorozumenie. Pre mňa ako prezidentku je dôležité v akejkoľvek téme zmierňovať napätie,“ vysvetlila svoje ďalšie kroky.

ČAPUTOVÁ: Debata o povinnom očkovaní niektorých skupín je legitímna

Prišla totiž s „interpretačnou doložkou“, ktorá má spresniť postoj slovenskej strany k uzavretej zmluve s Američanmi a objasniť, aké z nej pre Slovákov vyplývajú záväzky a práva. Čaputová doložku priložila k dohode a podpisovať sa bude aj s ňou.

V texte tohto dodatku sa píše, že dohoda „nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní na území Slovenska“ a že tým nie je rozhodnuté ani o prítomnosti amerických vojakov na slovenskom území. „Súhlas sa riadi výlučne Ústavou Slovenskej republiky, a tak ako doteraz, podlieha rozhodnutiu Národnej rady alebo vlády,“ upresňuje.

Doslovne potom uisťuje, že spolupráca s Američanmi neumožňuje „prítomnosť jadrových, biologických alebo chemických zbraní“ na území krajiny, pretože by tým Slovensko porušilo svoje medzinárodné záväzky. Interpretačná doložka nakoniec vysvetľuje, že slovenské zákony budú platiť aj po podpise dohody a prípadné prenesenie niektorých právomocí na USA sa dá ľahko zvrátiť.

Prezidentka sa v príspevku na Instagrame tiež obrátila priamo na autorov prípadnej petície za to, aby vypísala referendum k obrannej spolupráci, a odkázala im, že pokiaľ bude všetko v súlade s ústavou, hlasovanie vypíše. O spustení referenda prakticky k čomukoľvek, čo robí slovenská vláda, sa v poslednom čase pokúša najmä Fico s Dankom.

Práve kvôli ústretovosti k tej časti spoločnosti, ktorá sa po opozičnej „masáži“ začala dohody obávať, však teraz Čaputová čelí kritike. „Interpretačná doložka ihneď zjednotila odporcov a podporovateľov obrannej dohody so Spojenými štátmi. Svorne si myslí, že prezidentka urobila chybu,“ píše sa napríklad v komentári na HN Online.

ČAPUTOVÁ: ,,Potrebujeme prestať šíriť bludy o covide a počúvať odborníkov“

„Sympatizanti zmluvy žiadne dodatočné vysvetlenie nepotrebujú a tým, ktorí dohodu odmietajú, žiadne dodatočné vysvetlenia stačiť nebudú. Naopak, tí prví ju považujú v čase eskalujúceho tlaku Ruska na Ukrajinu a NATO za krátkozraký strategický omyl. (…) Tí druhí budú mať pocit, že sa Čaputová k ich námietkam postavila alibisticky. Jednostranná doložka k zmluve, ktorá sa nedá desať rokov vypovedať, im nič nevyjasní,“ myslí si Martin Behul.

Dodáva, že kritiky len utvrdia v ich pocite, že sa prezidentka bojí ísť s dohodou na Ústavný súd. Spomína aj bývalého premiéra Petera Pellegriniho. Aj ten sa totiž do prezidentky naviezol. „Vlastne nevieme, čo sa mu nepáči. Čaputová sa zachovala tak trochu ako on pri každej kontroverznej téme. Chcela vyhovieť každému a nevyhovela nikomu.“

Prezidentku kritizuje aj denník Sme. Komentátor Peter Tkačenko doložku označuje za „hrubú chybu“. „Čaputová vyšla Ficovi v ústrety a bola po zásluhe potrestaná,“ píše s tým, že nikto nečakal, že hlava štátu k zmluve pripojí aj niečo viac ako svoj podpis. A vraj už vôbec nie preto, aby „sa pokúsila rozptýliť obavy prúdov, ktoré si urobili politickú živnosť z klamstiev a konšpirácií na úkor záujmov republiky“.

Tkačenko navyše tvrdí, že prezidentka do sveta vyslala niekoľko škodlivých signálov. Napríklad že „v čase asi najväčšej bezpečnostnej krízy od konca studenej vojny nás ohrozia spojenci“. „Keď sme vstupovali do NATO, hlasy rôznych sýčkov tu spochybňovali, či by kvôli nám Američania alebo Briti v kríze nasadzovali krky. Po dvadsiatich rokoch sme vo fáze, že by sme im to najradšej zakázali,“ píše.

A k americkým jadrovým zbraniam na území európskych štátov pripomína, že ich majú v Nemecku, Belgicku, Taliansku či Turecku, a žiadne záväzky tým neporušujú.

„Koalícia sa nechala vmanévrovať do úlohy odhaľovačov hoaxov. Spolu s prezidentkou, tentoraz. Smutné,“ myslí tiež komentátorka Zuzana Kepplová, podľa ktorej už by sa Slováci vo svojich debatách mohli posunúť ďalej. Napríklad o tom, čo sa teraz deje v Európe a prečo situáciu na Ukrajine chce Rusko riešiť len s USA a Európska únia stojí bezbranne neďaleko.

„Slováka to možno aj prekvapí, ale s Ukrajinou naozaj susedíme a jej osud je s tým naším spätý,“ upozorňuje ironicky. V ďalšom stĺpiku prístup Čaputovej prirovnáva k obalom potravín, ktoré sa dnes namiesto tichej zmienky pre alergikov už dopredu chvália tým, čo všetko neobsahujú.

A rovnako podľa nej dopadla aj slovenská „bezlaktózová dohoda“. „Aj prezidentka musí rozumieť, že tu nešlo o vyvrátenie pochybností, ale o rozvírenie nedôvery k Američanom,“ domnieva sa Kepplová. V Denníku N potom doložku prirovnávajú k „okrase na okraj“.

„Je to také varovanie pred konzumáciou nedostatočne tepelne uvareného mäsa vo vegánskej reštaurácii,“ píše na uistenie, že na Slovensku nebudú jadrové zbrane, profesor z univerzity v Rotterdame Michal Onderčo. Ten varuje, že vzhľadom na historický vývoj dohody o nešírení jadrových zbraní „zvolená formulácia otvára cestu k spochybňovaniu právneho základu základného piliera transatlantickej aliancie za posledné polstoročie“.

Nový zákon má skoncovať s parkovaním na chodníkoch. Mestá nie sú pripravené

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA