Sociálne siete

ZAHRANIČIE

BIDEN: Fed preskúma možnosť vytvorenia digitálneho dolára

Zverejnené:

Upravené: 10. marca 2022 o 9:56

342

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americký prezident Joe Biden v stredu nariadil centrálnej banke Fed, aby preskúmala možnosť vytvorenia digitálneho amerického dolára a zvážila pritom riziká a výhody kroku, ktorý by mohol zmeniť svetový finančný systém, informuje CBS NEWS.

USA sa vzhľadom na explozívny nárast súkromných digitálnych mien, ako je bitcoin, zamerajú na výskum, vývoj a možnosti nasadenia americkej digitálnej meny.

„Digitálna mena centrálnej banky Spojených štátov môže mať potenciál podporovať efektívne a lacné transakcie, najmä cezhraničné prevody finančných prostriedkov a platby, a podporovať lepší prístup k finančnému systému,“ uvádza sa v príkaze, podľa ktorého by to mohlo byť aj menej riskantné ako súkromné ​​digitálne aktíva.

Smer chce zvolať mimoriadnu schôdzu k zabezpečeniu energetických zdrojov

Najväčšia svetová ekonomika sa tak pripojí k viac ako 100 krajinám, ktoré skúmajú, alebo spustili pilotné programy s vlastnou digitálnou menou centrálnej banky, vrátane čínskeho digitálneho juanu.

Americká ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že vládne agentúry „vyhodnotia potenciálne riziká finančnej stability digitálnych aktív a posúdia, či majú vhodné záruky“.

Vzhľadom na globálne dôsledky používania digitálnych aktív bude Washington spolupracovať s ostatnými vládami na snahách o „vyriešenie rizík súvisiacich s nezákonným financovaním, ochranou spotrebiteľov a investorov a predchádzaniu hrozbám pre finančný systém a širšiu ekonomiku,“ povedala Yellenová.

Vlády a investori na celom svete sa spoliehajú na americký dolár ako na bezpečnú investíciu. Dolár je tiež kľúčovým prvkom medzinárodného obchodu, vrátane globálneho trhu s ropou.

Zelenskyj opustil myšlienku vstupu Ukrajiny do NATO „už dávno“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA