Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Rusko hovorí, že „priateľské“ krajiny môžu platiť za ropu a plyn bitcoinmi či národnými menami

Zverejnené:

Upravené: 27. marca 2022 o 19:04

522

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Rusko zvažuje, že bude za ropu a plyn od takzvaných priateľských krajín prijímať platby v bitcoinoch alebo v ich lokálnych menách.

S odkazom na poslanca Pavla Zavalného. Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň povedal, že od krajín, ktoré Rusko považuje za nepriateľské, teda tých, ktoré naň uvalili sankcie za jeho vpád na Ukrajinu, bude požadovať platby už nie v eurách alebo v dolároch, ale iba v rubľoch.

Zavalnyj, ktorý stojí na čele energetického výboru ruskej Štátnej dumy, vo štvrtok uviedol, že krajina hľadá alternatívne spôsoby, ako získať platby za export energií. Povedal, že Čína a Turecko patria medzi „priateľské“ krajiny, ktoré „sa nezapojili do sankčného tlaku“. Informuje o tom na svojom webe BBC.

„Dlho sme Číne navrhovali, aby prešla na platby v národných menách,“ povedal Zavalnyj a zároveň dodal, že by Rusko s týmito krajinami mohlo obchodovať aj v bitcoinoch.

TALIANSKO: Ruská pomoc v začiatkoch pandémie mohla byť špionážna misia

Podľa analytikov Rusko môže mať z prijímania populárnej kryptomeny aj napriek určitým rizikám prospech. „Rusko veľmi rýchlo začína pociťovať vplyv bezprecedentných sankcií,“ povedal analytik David Broadstock z inštitútu Energy Studies v Singapure.

„Je potrebné podporiť ekonomiku a bitcoin je v mnohých ohľadoch vnímaný ako aktívum s vysokým rastom.“ Poznamenal však, že bitcoin má veľké výkyvy, zatiaľ čo dolár sa voči euru tento rok obchoduje v rozmedzí piatich percent, tak bitcoin mal v rovnakom období výkyvy o 30 percent.

Prípadné prijímanie bitcoinu je podľa BBC potrebné chápať ako snahu Ruska o posilnenie rubľa, ktorý tento rok stratil viac ako 20 percent svojej hodnoty kvôli sankciám, ktoré na zemi uvalili Európa, Spojené štáty a Británia po invázii na Ukrajinu.

Putin súhlasil so zapojením šéfa FC Chelsea Romana Abramoviča do mierových rozhovorov

Obyvateľom sa kvôli slabému rubľu zvýšili životné náklady, pretože predražili dovoz. Rusko však stále zostáva najväčším svetovým vývozcom zemného plynu a druhým najväčším dodávateľom ropy.

Podľa zakladateľa obchodníka Bit.plus Martina Stránskeho je to ukážka toho, že technológia bitcoinu je schopná nahradiť existujúce zavedené platobné systémy. „Filozoficky teda preukázala svoje opodstatnenie, zo sna sa stala realita. Samozrejme aj tento pozitívny technologický a civilizačný posun môže byť zneužitý diktátorským režimom, čo je vždy problematické ovplyvniť. Rusko sa týmto vyhlásením minimálne snaží vyvolať dojem, že zďaleka nevyčerpalo všetky možnosti v rámci boja s ekonomickými sankciami Západu. Záleží samozrejme aj na vývoji kurzu bitconu. Na rozdiel od rubľa nemôžu ruské autority kurz kryptomien výraznejšie ovplyvniť,“ povedal Stránský ČTK.

Bitcoin na správu reagoval najskôr poklesom o 1,2 percenta na 43 630 USD, aby sa počas dopoludnia vrátil na pôvodnú úroveň okolo 44 160 dolárov.

EÚ odmieta platiť za plyn Rubľom, išlo by o porušenie kontraktov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA