Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Populárna šachová stránka chess.com bola zablokovaná ruskými úradmi kvôli podpore Ukrajiny

Zverejnené:

Upravené: 25. apríla 2022 o 7:47

381

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor na žiadosť generálnej prokuratúry zablokoval Rusom prístup k jednému z najpopulárnejších šachových portálov na svete Chess.com. Stalo sa tak podľa médií kvôli vyhláseniu, v ktorom portál „rozhodne odsúdil“ počínanie Ruska proti Ukrajine.

Úrad podľa denníka Kommersant chcel zablokovať len dve stránky serveru, na ktorých sa píše o vojne na Ukrajine, ale v dôsledku sa celý web stal nedostupným.

Chess.com  na začiatku vojny vyhlásil, že nebude blokovať šachistov z Ruska a Bieloruska, okrem tých, na ktoré boli uvalené športové sankcie. Tento mesiac portál u ruských a bieloruských šachistov zmenil vlajky na neutrálne, pripomenula stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Zablokovať Chess.com vyzýval ruský veľmajster Sergej Karjakin, ktorý aktívne podporuje ruské ťaženie na Ukrajine a sľubuje vytvoriť ruskú obdobu Chess.com. Medzinárodná šachová federácia (FIDE) a jej šéf Arkadij Dvorkovič aj mnohí poprední ruskí šachisti vystúpili proti vojne s Ukrajinou, dodala BBC.

Medzinárodná šachová federácia s tridsaťdvaročným Karjakinom začala etické a disciplinárne konanie koncom februára po tom, čo otvorene schvaľoval kroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Federácia 21. marca potrestala Karjakina polročným zákazom činnosti.

Federácia kvôli invázii odobrala Moskve usporiadateľstvo šachovej olympiády a kongresu FIDE. Vypovedala zo zmluvy s ruskými a bieloruskými sponzormi a tiež šachistom z oboch krajín zakázala používať na turnajoch národné symboly.

Emmanuel Macron vyhral francúzske prezidentské voľby

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA