Sociálne siete

Ekonomika

Ekonomika stúpne o 3,7 %, rásť bude aj v ďalších rokoch

Zverejnené:

Upravené: 23. septembra 2021 o 19:32

362

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/ Micheile Henderson

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Slovenská ekonomika sa pre tretiu vlnu pandémie oživuje miernejšie, ale rásť bude aj naďalej. Informuje o tom ministerstvo financií.

Podľa rezortu za celý rok 2021 naše HDP stúpne o 3,7 %. Spotreba domácností síce v závere roka klesne a zotavenie trhu práce sa odsunie, no vplyv koronavírusu na ekonomiku a zamestnanosť očakávame miernejší ako na konci minulého roka. Predpokladá to makroekonomická prognóza na roky 2021 – 2024 Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR.

Oživenie ekonomiky koncom roka stlmí tretia vlna pandémie. Spotreba domácností  v štvrtom kvartáli klesne o necelé 2 % a zasiahnuté tak budú najmä sektory ubytovania, stravovania, rekreácie a kultúry. Priemysel ale zostane odolný, vďaka čomu HDP klesne len o 0,1 %. Priemerná nominálna mzda sa v tomto roku na Slovensku taktiež zvýši o 5,4 %.

Vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii trh práce v druhom štvrťroku tohto roku znova naštartoval tvorbu pracovných miest. Oproti prvému kvartálu si prácu našlo o niečo viac ako 18-tisíc ľudí a zamestnanosť sa zvýšila naprieč všetkým odvetviami. Očakávame, že miera nezamestnanosti tak v roku 2021 len mierne presiahne 7 percent a v ďalších rokoch začne postupne klesať. V roku 2022 by mala miera nezamestnanosti dosiahnuť 6,7 % a výrazný pokles v ďalších rokoch bude podporený investíciami z Plánu obnovy EÚ.

V prognóze IFP predpokladá, že v roku 2022 dosiahne rast HDP 4,2 %, k čomu prispejú najmä investície z Plánu obnovy EÚ a obnovená spotreba domácností. Neistota okolo pandémie už nebude taká výrazná a firmy sa tak nebudú obávať opäť investovať. Celkové investície v ekonomike tak podľa prognózy stúpnu medziročne o takmer 17 %. Nominálne mzdy budú v budúcom roku rásť na úrovni 5,5 %. V roku 2023 rast ekonomiky zrýchli na 5%, a to najmä pre dočerpávanie eurofondov z končiaceho programového obdobia.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA