Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Rusko neplánuje útok na ďalšie krajiny, tvrdí Lavrov

Zverejnené:

Upravené: 10. marca 2022 o 12:26

367

Zdroj: Facebook / Wim Daniels

REKLAMA

Globalnews

Rusko je pripravené na rozhovory o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu. Informovalo o tom portál Reuters.

Požaduje jej neutralitu a odmieta jej militarizáciu, povedal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov po štvrtkovom stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebou v Turecku. Lavrov kritizoval Západ s tým, že sa chová nebezpečne, keď dodáva zbrane na Ukrajinu a vyhlásil, že Rusko neplánuje žiadne útoky na iné krajiny.

„Žiadne útoky na iné krajiny neplánujeme,“ vyhlásil Lavrov. Informácie o ruskom útoku na pobaltské štáty sú podľa neho „typickým britským fake,“ povedal Lavrov.

„Pokiaľ ide o otázku, či plánujeme útočiť na iné krajiny, neplánujeme útočiť na iné krajiny. Ani na Ukrajinu sme neútočili. Situáciu na Ukrajine, to sme mnohokrát vysvetľovali. Je to situácia, ktorá vytvára priame ohrozenie bezpečnosti Ruskej federácie,“ uviedol šéf ruského ministerstva zahraničných vecí.

Zelenskyj opustil myšlienku vstupu Ukrajiny do NATO „už dávno“

Lavrov tvrdí, že Ukrajina plánovala útok na Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku už tento mesiac. „Napriek našim mnohoročným pripomienkam, nabádaním, výzvam, návrhom nás nikto nepočúval. Prezident Putin na túto tému veľakrát hovoril veľmi podrobne. A nové fakty, ktoré sa teraz odhaľujú na oslobodených územiach najmä v Doneckej a Luhanskej oblasti hovoria, že útok na tieto republiky bol naplánovaný. Bol starostlivo naplánovaný, bol naplánovaný už na tento mesiac,“ povedal minister.

Moskva preto chce, aby bola Ukrajina neutrálna a žiada jej demilitarizáciu. Z vypuknutia konfliktu obvinil západné krajiny, ktoré podľa neho nútili Ukrajinu, aby sa rozhodla medzi Ruskom a Západom.

Západ sa podľa Lavrova chová nebezpečne, keď dodáva zbrane na Ukrajinu, pretože nevie, v koho rukách skončia zaslané raketomety, a vytvára tak nebezpečnú situáciu na mnoho rokov dopredu.

„Vidíme, ako nebezpečne si západné štáty vrátane Európskej únie začínajú a porušujú všetky svoje základné princípy, keď doručujú dodávky smrtiacich zbraní vrátane prenosných protivzdušných komplexov (…) Kam sa dostanú tieto komplexy? Na to sa pýtame kolegov v EÚ,“ vyhlásil Lavrov.

BIDEN: Fed preskúma možnosť vytvorenia digitálneho dolára

Tvrdí, že opis situácie z Ukrajiny je na Západe manipulovaný. Týka sa to podľa jeho slov zasiahnutej pôrodnice v Mariupole, ktorá bola podľa jeho informácií bez pacientov av rukách radikálnej vojenskej skupiny Azov.

„Pokiaľ ide o pôrodnicu, nie je to prvýkrát čo počujeme o zverstvách, ktoré robia ruské sily. Pôrodnica bola už dávno obsadená jednotkami Azov. Tie vyhnali personál a rodičky,“ povedal Lavrov.

Povedal, že zábery, ktoré možno vidieť na západe, sú emotívne, ale „je to druhá strana konfliktu”.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA